warszawa, PL
+48 503.717.345
lukasz@chinfo.pl

Jak zacząć naukę chińskiego?

Jak zacząć naukę chińskiego?

Odpowiedź byłaby oczywista, gdyby nie fakt, że w chińskim nie ma alfabetu… A więc upraszczając: zacznij od angielskiego

Nauka chińskiego to fajna przygoda.. w sumie na całe życie.

edit:——

Pamiętaj jednak, ze warto uczyć się języka, który szybko zyskuje na popularności. Chiński nie zastąpi Ci angielskiego, ale jeśli ktoś celuje w naukę mandaryńskiego to zakładam, że po angielsku już gada. Wychodzi na to, że jest to warunek konieczny.

—-

3 powody dla których musisz zacząć uczyć się języka chińskiego mandaryńskiego : )

 • Jeśli Ty nie nauczysz się chińskiego, to Chińczycy wydelegują 40 mln swoich obywateli, którzy tu przyjadą i nauczą się polskiego
 • Pamiętaj, że za okupacji Polacy, którzy mówili po niemiecku mieli łatwiej. Nie musisz od razu kolaborować, ale mając na uwadze fakt, że Chiny w tym momencie stają się światowym hegemonem, uczenie się chińskiego to nie żadna ekstrawagancja, a świadome zdobywanie kompetencji.
 • Mandaryński jest rozwijający i jako osoby mówiące po polsku mamy domyślnie lepsze ucho do chińskiego, w porównaniu na przykład z Brytyjczykami. Wykorzystaj to!

Od czego zacząć przygodę z chińskim?

Jeśli mówimy o nauce języka od zera, to chyba wybrałbym się na kurs. Tutaj duuużo zależy od nauczyciela. Pamiętaj, że nie musi to być tzw. native speaker. Ten z pewnością pomoże Tobie bardziej na późniejszych etapach nauki, o ile będzie ogarnięty :). Bardziej chodzi o osobę z pasją, która przeszła przez ten, bądź co bądź, trudny początek łapania koncepcji języka mandaryńskiego i podpowie ci parę dróg na skróty. Może to równie dobrze być znajomy/ znajoma, który już uczy się.

Moje uproszczone zasady na start, która mi pomogły:

 1. Od początku ucz się pisać znaki! Zacznij od poznania znaków kluczy / rdzeni (Chinese radicals) oraz zasad stawiania kresek (stroke order)
 2. Do zapisu fonetycznego korzystaj z systemu pīnyīn 拼音. Drugi system zhùyīn 注音 aka bopomofo stosowany na Tajwanie jest bardziej precyzyjny, ale to dodatkowe obciążanie pamięci nowym alfabetem. Zostaw to lub lepiej naucz się czegoś praktycznego np: cyrylicy.
 3. Korzystaj z dobrych aplikacji na telefon – słowników chińsko – angielskich. Ja korzystam z pleco. Wykosztowałem się kiedyś na tą appkę, ale z perspektywy czasu widzę, że była to dobra inwestycja. Jeśli są jakieś nowe słowniki na telefon warte uwagi, to dajcie znać w komentarzach.
 4. Nie przejmuj się tonami w wymowie. Tony są ważne i warto je zapisywać przy nauce nowych słów / znaków, ale nie polecam być purysta w ich nauce. Szerzej o traktowaniu tonów po macoszemu w moim filmie na Youtube.
 5. Dobre i ciekawe podręczniki, ze współcześnie stosowanym słownictwem, to też sposób aby nie zniechęcić się do języka chińskiego.
 6. Ucz się przy każdej okazji. Sprawdzaj i przepisuj znaki. Na start dobre będą nawet piosenki dla dzieci. Jest tego w sieci cała masa.
 7. Staraj się wykorzystać swoje zainteresowania do nauki chińskiego. Jeśli np. lubisz biegać sprawdź odpowiednie słownictwo w chińskim. Gwarantuję, że bez względu na dziedzinę nowe znaki wyszukiwane pod tym kątem, opowiedzą ci ciekawe historie i dorzuca wielu skojarzeń znaczeniowych. Język chiński jest bardzo plastyczny…
 8. Uwaga do panów: Jako facet staraj się mówić po chińsku w sposób męski. Dużo alternatywnych materiałów do nauki chińskiego jest przesłodzona w wymowie. Dobrze jest łapać wzorce bardziej ustandardyzowane lub przynajmniej mieć świadomość, że trzeba brać poprawkę na zasłyszane zmiękczenia i seplenienia.

To moja lista podstawowa. Nie ma co gadać tylko trzeba się uczyć i odkrywać swoje mądrości etapu.

 • Czy warto studiować sinologię? – Tak, jeśli oprócz praktycznej znajomości mandaryńskiego interesuje cię, i masz czas na uczenie się wszystkiego dookoła samego języka.

Ja osobiście nie miałem ambicji zostać tak świetnym tłumaczem, żeby móc tłumaczyć spotkania w przytulnej kabinie na konferencjach. Język ma być, środkiem, nie celem samym w sobie. Dlatego swoim dzieciom będę odradzał studia lingwistyczne typu sinologia, czy germanistyka. Jakie jest Twoje zdanie?

Houk!

 

4 komentarze

 1. 3tyw34t34we3 pisze:

  albo przetłumacz klucze i inne, albo zmien tytuł.
  „naucz się baranie angielskiego a potem naucz się chińskiego”
  bo mniej więcej tak wygląda Twój tekst

  • admin pisze:

   Unikam odpowiadania na anonimowe komentarze, ale masz rację :). W tekście nie wspominam, że angielski jest wciąż warunkiem do nauki mandaryńskiego. Jest już trochę polskich podręczników, ale uczenie się chińskiego jako pierwszego języka obcego to komplikowanie sobie życia. Inna sprawa.. zakładam, że znajomość angielskiego jest domyślna u Polaków, których temat nauki chińskiego mógłby interesować. Pzdr

 2. Lokus pisze:

  …ktoś tu jest podobny do naszego kochanego pana premiera….😉 czy nie zmieniłeś aby nazwiska z Morawiecki ? 🙃

  • admin pisze:

   Ciekawa obserwacja przyrodnicza.. 🙂 osobiście uważam, ze jestem przystojny nie mniej niż sam Gierek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *